Mládež

Zveme mládež na celostátní setkání mládeže do Chotěboře

Dějiny SDM ve zkratce: Tři setkání mládeže a tři papežové

Od prvního Světového dne mládeže, který slavil Jan Pavel II. v Římě v roce 1986, se změnil geopolitický obraz světa, změnil se každodenní život i zájmy mladých a zakladatel těchto setkání se stal dokonce jejich svatým patronem. Motivace těch, kdo putují z různých koutů světa, aby poznali život svých vrstevníků, s nimiž sdílejí navzdory všem podmíněnostem a rozdílům stejnou víru a stejnou touhu, zůstávají stejné. Za zrnko naděje můžeme považovat i to, že jich stále přibývá.

Jan Pavel II. a přes milion mladých v Rio de Janeiru (1987)

Připomeňme si nyní krátce tři z těchto Světových dní mládeže, které v stoupily do dějin. Po Římě se hned druhé konaly mimo Evropu. Jan Pavel II. za jejich dějiště zvolil hlavní město Argentiny.  Na květnou něděli v dubnu 1987 se do Buenos Aires sjelo více než milion mladých lidí, aby se setkali s papežem, který tam uzavíral svou apoštolskou cestu do Uruguaye, Chile a Argentiny. Setkání zahájila mše v bazilice Naší Paní z Luján. Modlitební bdění před závěrečnou mší mělo trojdílonou skladbu, tvořenou argentinským, latinskoamerickým a světovým blokem. Ke každému z nich měl Petrův nástupce zvláštní poselství. Hlavní eucharistie se slavila před Obeliskem v Buenos Aires. Bylo to poprvé v novodobých dějinách, co papež slavil květnou neděli mimo Řím. Přes milion mladých lidí zpívalo společně na prostranství Avenida 9 de Julio hymnu složenou k této příležitosti „Země, která nemá hranice, nýbrž ruce, které společně vytvoří řetěz silnější než válka a smrt. Vždyť víme, že cestou je láska.“ O jakou lásku jde, ujišťovalo motto setkání: „Poznali jsme a uvěřili jsme v lásku, kterou má Bůh k nám.“

Benedikt XVI. a dva miliony mladých v Madridu (2011)

O dvacet čtyři let později se Světové dny mládeže konaly v Madridu. Na setkání s Benediktem XVI. se sjelo dva miliony mladých. Byl srpen 2011 a 26. setkání mládeže se neslo v duchu motto: „V Kristu zapusťte kořeny, na něm postavte základy, pevně se držete víry“ (Kol. 2,7). Papež povzbuzoval mladé ke statečnému vyznání vlastní víry. Připomněl také, že Ježíš Petra ujišťuje, že na skále jeho víry postaví svou církev. Svatý otec vysvětloval, církev není jen jednou z řady institucí, ale je s Bohem těsně spojená. „Sám Kristus se k ní vztahuje jako ke „své“ církvi. Není možné odtrhávat Krista od církve, jako není možné oddělovat hlavu od těla (srov. 1 Kor 12,12). Církev nežije sebou, nýbrž Pánem. On je přítomen uprostřed ní, dává jí život, pokrm a sílu.“ Kázal v Madridu Benedikt XVI.

František a tři miliony mladých v Riu de Janeiru (2013)

Setkání mládeže v Riu de Janeiru v roce 2013 se mělo stát první zahraniční cestou papeže Františka. První latinskoamerický papež předsedal festivalu mladých v Brazílii, v největší zemi Jižní Ameriky. Motto tehdy znělo „Jděte a zíkejte učedníky ze všech národů“. Závěrečná mše v neděli 28. července se zapsala do dějin jako patrně největší eucharistie vůbec. Na pláži Copacabana se jí zúčastnilo tři miliony lidí. František si získal mladé také gestem mimo program, když zamířil za mladými Argentinci, kteří nocovali v okolí katedrály sv. Sebastiána. Vyzval je, aby se nebáli opustit světskost, karierismus a klerikalismu, aby nebyli uzavřeni do sebe. Pokud církev nevyjde ze sebe, stává se neziskovou organizací. A církev není neziskovka!  – zdůrazňoval papež v Riu de Janeiru.

Video záznam najdete ZDE

Světové dny mládeže se uskuteční  od 22.1.-27.1. 2019 v Panamě se dvěma zástupci našich farností.

Odkaz na stránky Světových dnů mládeže, kterých se zúčastní 2 zástupci  za z našich farností

Děkujeme mládeži i dospělým za zapojení do Tříkrálové sbírky. Díky úsilí mnoha štědrých lidí se podařilo shromáždit rámci sbírky dohromady     75 803,-Kč. K tomu je třeba připočítat desítky lidí,  kterým  koledníčci přinesli radost a požehnání až do jejich příbytků. Děkujeme

P. Jaroslav Karas a Ing. Jana Kášková

CSM Olomouc 2017 | Celostátní setkání mládeže Olomouc 2017

Prázdninový pobyt dětí ve Smilových Horách

24.-28.7.2017

Motto :“ Pojedeme do Fatimy, jo a kde to je..?“

Délka pobytu 5 dní, v turistické ubytovně obce.

Cena pobytu včetně ubytování a celodenní stravy 1.900,-Kč.

Na pobytu se dozvíme vše o Portugalsku :

národním jazyku, jídlu, krojích, zvycích, vlajce.

Kde se v Evropě nachází, co tam roste a žije.

Vyrobíme si portugalskou vlajku, modrou portugalskou kachli, naučíme se péct sladký košíček Pastel de nata, uvařit v jednom hrnci národní pokrm Cosidu a taky pár slov a frází v portugalštině, tak abychom se dozvěděli :

– co se vlastně před sto lety ve Fatimě stalo a jak to tam dříve i dnes vypadá.

Také prožijeme modlitby s písničkami během celého dne, mši svatou v přírodě.

Prožijeme celotáborovou hru, noční bojovku a pro starší děti noc pod širákem….

Z důvodu potvrzení počtu ubytovacích míst, potvrdtě prosím

závaznou přihlášku nejpozději do pátku 24.3.2017.

Děkuji J. Kášková , mobil : 731402948

Plán akcí mládeže 2014/15

Akce Termín Poznámka
Svatováclavské putování 28.9. Pěší putování odchod v 7.45. od fary. Po příchodu mše sv. na Malém Blaníku ve 13.00 následuje koncert Karla Vepřeka od 14.00 návrat zpět busem v 17.00 do Ml.Vožice