Obrácení_vrahova_srdce

Blahořečena mučednice, která obrátila vrahovo srdce

Indie. Hinduistický fanatik a nájemný vrah donutil jedenačtyřicetiletou řeholnici, aby vyšla z autobusu, a před očima všech ostatních cestujících ji ubodal padesáti čtyřmi ranami. Stalo se to 25. února 1995 ve středoindickém státě Madhjapradéš. Minulou sobotu (4.11.17) byla sestra Regina (Rani) Maria Vattalil, F.C.C. (1954-1995), která v agonii nepřestávala opakovat Ježíšovo jméno, blahořečena v Indii, poté, co její mučednictví letos na jaře uznal papež František.

Sestra Regina se narodila v jihoindické Kerale a v osmnácti letech vstoupila do Kongregace františkánek – klarisek, kterou před necelými sto padesáti lety (1888) založil jezuitský biskup Charles Lavigne pro indické diecéze syro-malabarského obřadu. Po dvou letech byla vyslána jako učitelka k chudému a marginalizovanému vesnickému obyvatelstvu do většinově hinduistického státu Madhjapradéš. Její neúnavná práce ovšem obtěžovala místní latifundisty, vysvětluje prefekt Kongregace pro svatořečení, kardinál Angelo Amato.

“Důvodem takové vražedné zběsilosti byla skutečnost, že sestra Rani hlásala evangelní lásku a bránila chudé lidi před nespravedlivým jednáním velkostatkářů, kteří si podvodně přivlastňovali jejich půdu. Blahoslavená řeholnice bránila drobné vlastníky půdy před touto zvůli a konkrétními projekty družstevnictví a mikroúvěru se snažila zamezit jejich sebevražedným sklonům a zvrátit jejich smutný osud, kterým byla extrémní bída.“

Za tuto sociální práci, která vzbuzovala vděčnost lidí, ale zároveň hněv mocných, byla sestra Rani odklizena z cesty. Její smrt nicméně přivedla do ulic tisíce manifestantů různých náboženství a veřejné instituce ve státě Madhjapradéš byly uzavřeny na znamení smutku. Vrah Samundar Singh byl zatčen a odsouzen k odnětí svobody. Od třetího roku výkonu trestu začal procházet vnitřní změnou a po sedmi letech vězení přijal odpuštění od rodiny zavražděné. Rodná mladší sestra mučednice, Selmy Paul, která je členkou téže kongregace, se pak zasadila o to, aby byl omilostněn. Příběh zavražděné řeholnice a kajícího se pachatele se stal námětem dokumentárního filmu „Vrahovo srdce“ (The Heart of a Murderer), který byl oceněn při mezinárodním filmovém festivalu Religion Today (2014).

Jak pro agenturu Asia News uvedla sestra Selmy Paul, tento muž po svém obrácení a propuštění z vězení zůstal sám – opustila jej manželka a někdejší sousedé se k němu staví odmítavě, protože je vrah a nyní také křesťan. Žije proto asi 30 km od kláštera a každoročně přichází na návštěvu, aby na hrob sestry Rani Marie položil klasy ze svého pole na znamení opětovně nalezeného života. Mučednictví indické řeholnice ale přineslo požehnání také pro celou katolickou církev v Indii, dodává kardinál Amato:

“Její oběť je majákem pro množství misionářů, kteří z ní čerpají podnět a ochranu ve své náročné práci na podporu dobra. Mučedníci odjakživa zúrodňovali půdu pro pokolení nových křesťanů. Sestry františkánky-klarisky nyní mohou být hrdé, že kromě nebeské ochrany svaté Alfonsy Muttathupadathu, kterou kanonizoval Benedikt XVI., se za ně přimlouvá také blahoslavená sestra Rani Maria Vattalil.“

Uzavírá prefekt Kongregace pro svatořečení po sobotní beatifikaci ve střední Indii.

Napsat komentář