Via Sancta Mariana 2020

Kardinál Duka požehnal ve Staré Boleslavi bazilice i Palladiu

foto O půlnoci 1. ledna 2020 se po rozsáhlé rekonstrukci slavnostně otevřela bazilika Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi. Mši sloužil kardinál Dominik Duka (uprostřed). ČTK/Šulová Kateřina

Praha – Kardinál Dominik Duka po půlnoci požehnal opravené a nově otevřené bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi, požehnal také Palladiu země české, které zde bude vystaveno. Zhruba hodinové novoroční mše se zúčastnilo asi 300 věřících, kteří zaplnili nejen kostelní lavice, ale stáli také v uličkách.

Fotogalerie

Duka ve své řeči připomněl, že v letošním roce si národ připomene 75 let od konce druhé světové války. Vzpomněl také na historii Palladia, jeho ohrožení nacisty, kteří po něm údajně usilovně pátrali, i komunisty, za jejichž éry Palladium naposledy nedobrovolně opustilo Starou Boleslav. Duka také uvedl, že problémy a skandály, které se nyní považují na neopakovatelné, se všechny odehrávaly již za dob první republiky.

Nyní bude Palladium ve Staré Boleslavi opět vystaveno. Umístěné bude v samostatné kapli vedle hlavního oltáře, přístupné bude kvůli bezpečnostním opatřením pouze s průvodcem, který zde ale bude přítomen po celou otevírací dobu baziliky.

Do baziliky dorazilo Palladium v průvodu duchovních. Na hlavní oltář ho donesl probošt kapituly sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi Libor Bulín, který na pražském arcibiskupství převzal jeho opatrovnictví.

Bulín společně se starostou Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi Vlastimilem Pickem (Podpora občanů) poděkoval před začátkem mše ministerstvu pro místní rozvoj, které umožnilo rekonstrukci baziliky. Duka následně v reakci na vybuchující pyrotechniku, kterou lidé slavili příchod nového roku, symbolicky připomněl Pickovo dřívější působení v armádě. „Pan starosta je armádní generál,“ řekl Duka.

Do Staré Boleslavi se za Palladiem dnes odpoledne vydaly asi tři desítky poutníků, pouť o délce 26 kilometrů započaly za zpěvu písně Narodil se Kristus Pán v Praze na Staroměstském náměstí. Do baziliky poutníci dorazili před půlnocí.

Rekonstrukce baziliky začala v roce 2017. Po celou dobu byl kostel pro místní věřící i poutníky uzavřen. Podle Bulína se renovovalo v podstatě vše. Od opravy vnější fasády a střechy, přes repasi barokních varhan, opravy jejich stroje a modernizace vzduchotechniky, renovaci veškerých povrchů stěn i podlah, obnovy zlacení, restaurace obrazů, soch až k zavádění moderní techniky, která zpříjemní dojem z pobytu v bazilice. „Zatímco dříve byla bazilika nasvícena 20 reflektory, dnes jich bude ke stovce,“ řekl již dříve Bulín. Evropská dotace uhradila 95 procent nákladů, zbytek zaplatila církev.

Palladium již v bazilice bylo dříve umístěno, nebylo však vystavováno stále, jen při výjimečných příležitostech. Po dobu dvouleté rekonstrukce baziliky bylo v sídle pražského arcibiskupství.

Poslední velkou renovací prošla bazilika v roce 1940, tedy v době druhé světové války. Dnešní kostel nahradil starší gotickou stavbu, která již nestačila vzrůstajícímu počtu poutníků. Byl postaven podle návrhu italského architekta Giovanniho Marii Filippiho v letech 1613 až 1625 ve stylu raně barokních římských kostelů.