Nedovolme, aby nás ovládla nenávist

Arcibiskkup Svjatoslav ŠevčukArcibiskkup Svjatoslav Ševčuk 

Arcibiskup Ševčuk: Nedovolme, aby nás ovládla nenávist

“Nikdy více válku, nikdy více lomozu zbraní, nikdy více utrpení! Nepřestávejme se modlit, ještě usilovněji prosme Boha: Přijď Pane, Kníže Pokoje, učiň nás nástrojem a odleskem svého míru!” – vybízí papež František na masopustní úterý, předcházející na zítřek ohlášený den modlitby a postu za Ukrajinu.
 

Johana Bronková – Vatican News

K výzvě papeže Františka se připojuje také arcibiskup Svjatoslav Ševčuk, hlava ukrajinských řeckokatolíků. Ve videoposelství – ve kterém jako každý den přináší informace z Kyjeva a povzbuzuje k vytrvalosti – vybízí, aby se všichni připojili k modlitbě za mír, ale také za nepřátele Ukrajiny a za obrácení Ruska, jak o to žádala P. Maria ve Fatimě. V líčení válečných hrůz poslední noci zmiňuje, že nad ránem dopadla raketa na porodnici. “Proč mají být ženy a děti oběťmi této války?” – ptá se. A na nezodpovězené otázky odpovídá ujištěním o modlitbě za všechny, kdo zápasí o mír na Ukrajině.

“Byli jsme v těchto dnech svědky heroismu obyčejných lidí. Oplakáváme oběti raketového útoku v Charkově. Včera jsme však viděli obyvatele Berdyansku, jak holýma rukama vyhnali ozbrojené síly ze svého města za skandování “Berdyansk je Ukrajina” […] Vskutku se naplňují Kristova slova: “Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí svůj život za své přátele.” Vidíme, že tím, co vítězí, není zášť, ale láska. Láska rodí hrdiny, nenávist zločince. Proto chci všechny povzbudit, aby se v této tragické době učili milovat. Nedovolme, aby nás ovládla nenávist, neužívejme její jazyk a slova. Lidová moudrost říká, že kdo svého nepřítele nenávidí, byl od něho už poražen. Zvítězíme silou lásky k naší vlasti, k Bohu a k našim bližním.”

– Říká ve videoposelství z obleženého Kyjeva řeckokatolický arcibiskup Svjatoslav Ševčuk. Jeho vděčnost za podporu ze strany papeže Františka a vyhlášení středečního dne modliteb a postu za Ukrajinu zazněla také v jeho včerejších slovech.

Arcibiskup Ševčuk děkuje všem, kdo se různými způsoby zapojili do pomoci Ukrajině. Vyzývá, aby udělali všechno, co je v jejich silách, aby válku zastavili. „I když se to zdá nemožné, i když diplomaté, právníci a hlavy států říkají, že je to velmi obtížné, modleme se, aby nám Bůh pokoje dal moudrost, abychom dokázali zastavit agresi dialogem. Víme totiž, že diplomacie a dialog jsou alternativou k válce. Po každé válce musíme zasednout k jednacímu stolu. Ať dialog a diplomacie zvítězí nad válkou!“ – dodal nejvyšší představitel ukrajinských řeckokatolíků