Zázrak odpuštění

EDITORIAL. Nelidská krutost a zázrak odpuštění

Františkovo setkání s oběťmi násilí na východě Konžské demokratické republiky bylo citlivé. Papež byl několikrát dojat, když poslouchal příběhy poznamenané extrémním násilím, bolestí a zlem, které nemá důvod.
 

ANDREA TORNIELLI – Vatican News 

Od svého prvního projevu v Kinshase papež František žádal svět, aby nezavíral oči, uši a ústa před tím, co se děje v Demokratické republice Kongo a v celé Africe. Odpoledne druhého dne cesty jsme byli v sále apoštolské nunciatury konfrontováni s dramatickým přehledem nelidské krutosti konfliktů a násilí, k nimž dochází na východě této země sužované etnickými a územními boji, konflikty, které souvisejí s vlastnictvím půdy, rouhavou nenávistí těch, kteří zabíjejí ve jménu falešného boha. Země sužovaná válkou „rozpoutanou nenasytnou chamtivostí po surovinách a penězích“.

Příběhy, které papež slyšel, jako například příběh mladého sedláka Ladislase, který viděl, jak muži převlečení za vojáky zabili a rozřezali jeho otce a unesli jeho matku, doprovázelo jen ticho a slzy. Stejně jako Bijoux, kterou v roce 2020 ve věku patnácti let unesla skupina povstalců, když šla pro vodu k řece, a 19 měsíců ji znásilňoval jejich velitel. Podařilo se jí utéct, když byla těhotná, a nyní stála tváří v tvář Petrovu nástupci spolu se svými dcerami-dvojčaty. Stejně jako Emelda, která se jedné páteční noci v roce 2005 jako šestnáctiletá ocitla v rukou povstalců a tři měsíce byla držena jako sexuální otrokyně: denně ji zneužívalo pět až deset mužů. Byla nucena jíst maso zabitých lidí, aby sama neskončila na kusy… 

Jen ticho a slzy. František byl ohromen a dojat. Opakoval Ježíšovo jméno, protože „s ním už zlo nemá pro život poslední slovo… S ním se každý hrob může proměnit v kolébku, každá kalvárie ve velikonoční zahradu. S ním se může znovu zrodit naděje „pro ty, kdo trpěli zlem, a dokonce i pro ty, kdo se ho dopustili“.

Oběti, které se vydaly na cestu odpuštění a smíření, položily pod velký kříž, který stál vedle papeže, symboly svého utrpení – mačetu, rohož, hřebíky. Je těžké si vůbec představit možnost odpuštění poté, co jsme slyšeli jejich slova a oceán násilí, utrpení a ponížení, kterému byli vystaveni. Pokud se tak stane, je to čistě z milosti. To může umožnit jen zázrak. Takového zázraku, který je možný pro ty, kdo žijí podle Toho, který učinil hrob začátkem nového příběhu, jsme byli svědky při západu slunce nad Kinshasou.