Papežův legát v Moskvě

image:Image 37/source/orig/36024_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422.jpeg
 
Foto: Vatican Media

Jedná se o první setkání mezi pravoslavným patriarchou a papežským představitelem od začátku války. Patriarcha Kirill a kardinál Zuppi hovořili zejména o tom, jak zmírnit napětí a jak je důležité sjednotit všechny síly světa, aby bylo zabráněno globálnímu ozbrojenému konfliktu.

Podobná slova pronesl papež František během videohovoru s patriarchou Kirillem necelý měsíc po vypuknutí války na Ukrajině. „Je důležité, abychom se jako pastýři sjednotili ve snaze pomoci míru.“ řekl papež a zdůraznil, že „církev nepoužívá jazyk politiky, ale jazyk Ježíše.“

Setkání představitelů pravoslavné a římskokatolické církve se zúčastnili také patriarchovi spolupracovníci a apoštolský nuncius Giovanni D’Aniello. Přijetí italské delegace bylo vřelé: „Vážíme si toho, že vás Jeho Svatost poslala do Moskvy. Jste hlavou jedné z největších metropolí, diecézí v Itálii a slavným arcibiskupem, který koná důležitou službu pro svůj lid,“ přívítal patriarcha Kirill kardinála Mattea Zuppiho.

Po setkání na moskevském patriarchátu a setkání s Marií Alexejevnou Lvovou-Belovou, komisařkou pro práva dětí, se kardinál Zuppi vydal do moskevské katedrály Matky Boží, kde koncelebroval slavnost sv. Petra a Pavla. Věřícím vyřídil pozdravy a modlitby Svatého otce. V pátek 30. června se kardinál v brzkých odpoledních hodinách vrátil do Říma.

Zdroj: Vatican News