Světové dny mládeže 2023

Češi zahájili předprogram Světových dnů mládeže v Portu

 
image:Image 38/source/orig/37871_363434348-220695487617998-8131908738920663249-n.jpg
200 poutníků v portugalské farnosti Vila Chã
 

Čeští poutníci tráví dopolední program v 11 farnostech v menších skupinách po přibližně 50 členech. V Portu se setkávají s dalšími národy. Jsou zde Francouzi, Poláci, Italové, ale také s poutníci z Guatemaly, Koreje a Malajsie. Portská diecéze celkem hostí 18 000 mladých. 

Portugalci připravili pro Čechy společné modlitby, čtení z Písma, katecheze nebo modlitby růžence s portugalskou komunitou či prohlídky místní farnosti. Během odpoledního programu se poutníci vždy rozejdou do centra Porta, kde mohou navštívit portské chrámy, obdivovat nádhernou architekturu, účasti se koncertů, sportovních aktivit a dalších akcí.

 

Příjezdy poněkud zkomplikovala stávka vlaků, která byla ohlášená od neděle 23.7. na celý týden. Naštěstí a k velkému překvapení všech v úterý stávka skončila. Pracovníci drah nestávkovali proti setkání mládeže, ale tak velká událost byla pro ně příležitostí, jak dát portugalské vládě najevo, že jsou nepostradatelní, a že je bude potřebovat celý svět.

„Doposud všichni doputovali v pořádku. Naši poutníci jsou stateční, zvláště ti, kteří cestují přes noc a téměř se nevyspí. Také tým na letištích v Lisabonu je účastníkům k dispozici ve dne v noci, mají 12hodinové i delší směny, je to tedy pro všechny pouť v pravém slova smyslu.“ dodává Tereza Novotná ze Sekce pro mládež České biskupské konference, která je také hlavní koordinátorkou české výpravy na Dnech v diecézi Porto.

 

Vyzdvihuje také vstřícnost Portugalců a ochotu vyřešit jakýkoliv problém, který se naskytne. „Organizátoři jsou skvělí. Portugalci z farnosti Vila Chã, která ubytovává 200 českých poutníků, jezdí pro naše děcka na letiště i v noci, naši mají zkrátka plný servis.“

Kristýna Šimůnková, účastnice SDM a pracovnice Tiskového střediska ČBK